Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

IL: "Hartwall-areenan" kauppa lähellä – "Sen piti itse asiassa jo ratketa"

Iltalehti kertoo, että nykyään Helsinki-halli nimellä tunnetun monitoimiareenan kauppa olisi lähellä.

Iltalehden saaman tiedon mukaan areenan kauppa on viime aikoina nytkähtänyt kulisseissa vauhdilla eteenpäin.

– Asia saattaa ratketa vielä elokuussa. Sen piti itse asiassa jo ratketa, sanoo eräs taho Iltalehdelle.

Areenan kohtalosta on riittänyt puhetta.

– Kiinnostuneita ostajia oli alkuun viisi, sanoo keskusteluissa mukana ollut taho Iltalehdelle.

Kauppaa hankaloittaa se, että nykyiset pääomistajat ovat USA:n ja EU:n pakotelistoilla.

– Kaikki länsimainen varallisuus on jäädytetty. Heidän kanssaan ei voi olla minkäänlaista taloudellista kanssakäymistä. He eivät voi myydä hallia, Helsingin yliopiston taloushistorian professori Jari Eloranta kertoi aiemmin Iltalehdelle.

Iltalehti arvioi, että areenasta ovat kiinnostuneita luonnollisesti kiinteistösijoittajat.

Muut tahot, joiden intresseihin monitoimiareena ja miksei jääkiekkojoukkuekin voisivat sopia, ovat muun muassa tapahtuma-alan yhtiöt, lipunmyyntialan toimijat ja ravintola-alan yhtiöt.

Iltalehden mukaan myös riittävän varakkaat yksityishenkilöt ovat tiettävästi osoittaneet kiinnostusta areenaan.